Starší byty a domy zdražily téměř ve všech krajích ČR

Starší byty a domy zdražily téměř ve všech krajích ČR. Jihočeský kraj nebyl výjimkou.

Ceny starších bytů a rodinných domů rostly v loňském roce téměř ve všech krajích České republiky. Výjimku tvořily jen domy na Karlovarsku.

Starší byty v dobrém stavu zdražily o devět procent na průměrných 100.941 korun za metr čtvereční. Stejným tempem loni zdražilo také nájemné na 328 Kč za m2. Ceny rodinných domů od začátku do konce roku vzrostly o sedm procent na 57.902 za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy realitní skupiny EHS, která sbírá data od platformy Bezrealitky a kanceláře Maxima. Ceny v loňském roce tlačila nahoru obnovená zvýšená poptávka. Ekonomická situace se oproti minulým rokům mírně zlepšila a poklesly úrokové sazby, což podle analýzy způsobilo, že na bydlení začala opět dosahovat také střední třída.

Ceny starších pražských bytů v dobrém stavu po většinu roku podle analýzy rostly spíše mírně a ke konci roku dosáhly 134.696 korun za metr čtvereční. To představuje pětiprocentní růst mezi třetím a čtvrtým čtvrtletím a osmiprocentní nárůst oproti čtvrtému čtvrtletí roku 2023. Na ceny vyvíjel tlak především rostoucí počet zájemců. Jejich počet se od začátku roku zhruba ztrojnásobil. Pražské rodinné domy se prodávaly ve dvou kategoriích, a to buď jako domy před rekonstrukcí v okrajových částech hlavního města, nebo naopak jako cenově dražší vily. Průměrná cena vyrostla na konci roku na 114.280 Kč za metr čtvereční, což je zhruba o šest procent více než před rokem.

Větší poptávka po vlastním bydlení se z Prahy po roce přelila do Středočeského kraje. Počet zájemců o byty ve středních Čechách stoupl podle lokality zhruba dvakrát až pětkrát. Zájem byl především o byty s přímým železničním spojením s Prahou a maximálně šedesátiminutovým dojezdem do centra města. Mírně ožila také čistě lokální poptávka, a to především ve městech Kladno, Beroun, Neratovice, Roudnice nad Labem, Brandýs nad Labem, Lysá nad Labem a Nymburk. Ceny bytů tak na konci roku byly 84.920 Kč za metr čtvereční, meziročně o 11 procent a mezičtvrtletně o pět procent více. Ceny rodinných domů zde ale spíše stagnovaly a držely se na necelých 70.000 Kč za metr čtvereční.

Také v Jihomoravském kraji a tedy Brně stoupl počet zájemců o nákup nemovitost zhruba na trojnásobek. Byty se podle analýzy v celé druhé polovině roku držely kolem 95.000 Kč za metr čtvereční, což je zhruba o 16 procent více ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2023 a o 13 procent více při porovnání celoročního průměru loňského roku. Podobná situace pak nastala také u rodinných domů. Jejich cena v průběhu loňského roku klesla, aby se následně dostala v podstatě na stejnou hranici, s jakou trh na začátku roku 2024 začínal. Průměrný rodinný dům se koncem roku nabízel za 56.822 Kč za metr čtvereční.

Ceny nájmů podle dat skupiny EHS rostly především v samotném závěru čtvrtého čtvrtletí. V Praze byl průměr 401 korun za metr čtvereční a v samotném prosinci pak dokonce 412 korun. Meziročně zde nájmy stouply zhruba o desetinu. Stejné tempo růstu bylo také ve středočeských městech, kde průměr činil 290 Kč za část plochy a v prosinci to pak bylo o 15 Kč více. Ceny nejvíce rostly v městech u samé hranice Prahy nebo na hlavních železničních tazích. V Brně a jeho okolí se byty průměrně pronajímaly za 320 korun za metr čtvereční nájemní plochy. Podobně jako u hlavního města se stále častěji pronajímají také byty v metropolitním prstenci Brna, například v Tišnově, Kuřimi, Blansku nebo Vyškově.

Ceny metru čtverečního v bytech ve čtvrtém čtvrtletí 2024:
Ceny metru čtverečního v rodinných domech ve čtvrtém čtvrtletí 2024:
Ceny nájmu metru čtverečního ve čtvrtém čtvrtletí 2024:

Zdroj: ČTK

, ,
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments